برگزیدگان دوره دوازدهم

سینمای ایران

 

 

بهترین فیلم: روزهای زندگی به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

نامزدها: ملکه (سیدابوالقاسم حسینی)، 33روز (مهدی همایونفر)، بوسیدن روی ماه (منوچهر محمدی)، گلچهره (وحید موسائیان)

بهترین کارگردانی: پرویز شیخ‌طادی برای فیلم روزهای زندگی

دیپلم افتخار: همایون اسعدیان برای فیلم بوسیدن روی ماه

نامزدها: محمدعلی باشه‌آهنگر (ملکه)، وحید موسائیان (گلچهره)، جمال شورجه (33روز)

بهترین فیلمنامه: پرویز شیخ‌طادی برای فیلم روزهای زندگی

دیپلم افتخار: حمید بهمنی، علیرضا عاقل‌زاده و علی مینایی برای فیلمنامه فیلم گلوگاه شیطان

نامزدها: محمدرضا گوهری و محمدعلی باشه‌آهنگر (ملکه)، وحید موسائیان (گلچهره)، همایون اسعدیان (بوسیدن روی ماه)

بهترین بازیگر مرد: میلاد کی‌مرام برای فیلم ملکه

نامزدها: حمید فرخ‌نژاد (روزهای زندگی)، فریبرز عرب‌نیا (خاک و آتش)، امین زندگانی (گلوگاه شیطان)، مسعود رایگان (گلچهره)

بهترین بازیگر زن: هنگامه قاضیانی برای فیلم روزهای زندگی

دیپلم افتخار: شیرین یزدانبخش برای فیلم بوسیدن روی ماه

نامزد: لادن مستوفی (گلچهره)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی برای فیلم‌های33 روز، روزهای زندگی و ملکه

جایزه ویژه هیأت داوران: علیرضا زرین‌دست برای فیلمبرداری فیلم ملکه

برگزیده تماشاگران: فیلم بوسیدن روی ماه به کارگردانی همایون اسعدیان و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی


 

عکاسی فیلم

برگزیده اول: جواد جلالی برای عکس‌های فیلم برلین منفی 7

دیپلم افتخار: مهدی دلخواسته برای عکس‌های فیلم پایان‌نامه

دیپلم افتخار: امیرحسین شجاعی برای عکس‌های فیلم ملکه

 


 

قلم طلایی (فیلنامه سینمایی)

برگزیده اول: مهرداد خوشبخت برای نگارش متن یادگاری

دیپلم افتخار: محمدجواد اکبری برای نگارش متن هویت

دیپلم افتخار: سیروس حسن‌پور و نغمه ثمینی برای نگارش متن درناهای کاغذی

نامزدها: محمد عارف (روز تولد تو)، بهروز فرجی (پشت پرچین خاک)، علی‌اصغر احمدی‌مقدم (قاتل به محل جنایت برمی‌گردد)

 


 

قلم طلایی (فیلنامه ویدئویی)

هیات داوران در این بخش برگزیده اول نداشتند و تنها دو دیپلم افتخار و یک لوح تقدیر به شرح زیر اهدا نمودند

دیپلم افتخار: فرزاد ابوحمزه و علی فرزین‌فر برای فیلمنامه هدف

دیپلم افتخار: علیرضا پوریوسف و رضا عاطفی برای فیلمنامه آخرین نامه

لوح تقدیر: علی شاه‌حاتمی برای نگارش متن ذکریا

نامزدها: محمدحسین سلطانی (آخرین چراغ خاموش)، شیلا آریانا (قاصدک‌های رعد‌ زده)، سیامک اطلسی (سالوس)

 


 

فیلم های کوتاه داستانی

برگزیده اول: بوی بودنت نباشه ساخته سیف‌اله یزدانی

برگزیده دوم: سکوت برکه‌ها ساخته فاطمه دست‌مرد

برگزیده سوم: آیرلیق ساخته نادر ساعی‌ور

دیپلم افتخار: وحید بمانی برای فیلم گلدان

نامزدها: روزی که مدرسه می‌رفتیم (اسماعیل میرزایی)، هرگز فراموش مکن (علیرضا فرد)، نشانی (سیامک کاشف‌اذر)، پایانی بر هبوط (میلاد حسینی)

 


 

فیلم های مستند

برگزیده اول: جنایت در سکوت ساخته بهروز نورانی‌پور

برگزیده دوم: لالایی جنگ ساخته حبیب باوی‌ساجد

برگزیده سوم: بهترین مجسمه دنیا ساخته حبیب احمدزاده

نامزدها: پانزده 59 (مه‌لقا جعفری)، شاه رخ (وحید زارع‌زاده)، ستاره‌ها (آب، آتش، پرواز) (بابک کلانتری)، سنگ مزاری برای برادر شهیدم (رحیم ذبیحی)

بهترین پژوهش مستند: مه‌لقا جعفری برای پژوهش فیلم پانزده 59

 


 

فیلم های ویدئویی سینمایی

بهترین فیلم: دست‌ها نگاه می‌کنند به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

نامزدها: همسنگار (هومن کبیری)، عصر بارانی (علیرضا ابوالقاسمی)، ترم زمستانی (حبیب اسماعیلی و محمد کشاورز)، ژنرال (سیدجلال چاوشیان)

بهترین کارگردانی: رضا بهشتی برای فیلم ترم زمستانی

دیپلم افتخار: احسان عبدی‌پور برای فیلم همسنگار

دیپلم افتخار: مرجان اشرفی‌زاده برای فیلم عصر بارانی

نامزدها: علی شاه‌حاتمی (ژنرال)، ابراهیم شیبانی (دست‌ها نگاه می‌کنند)

بهترین فیلمنامه: احسان عبدی‌پور برای فیلمنامه فیلم همسنگار

نامزدها: سیدمحمد بهشتی (ترم زمستانی)، محمدحسین زینالی (دست‌ها نگاه می‌کنند)، آرش برهانی (پلاک 7 کوچه پاییز)، نسرین صالحی (عصر بارانی)

بهترین بازیگر مرد: سعید پورصمیمی برای فیلم دست‌ها نگاه می‌کنند

نامزدها: هومن زمستانی (ترم زمستانی)، شهرام حقیقت‌دوست (لانه‌های سوخته)، میلاد کی‌مرام (ژنرال)، حمید باغکی (همسنگار)

بهترین بازیگر زن: رویا افشار برای فیلم عصر بارانی

نامزدها: فاطمه گودرزی (گنگ خواب دیده)، حدیث امیرامینی (مدیون)، مهتاب صداقت (همسنگار)، شیرین بینا (شهربانو)

جایزه ویژه هیأت داوران: علی شاه‌حاتمی برای فیلم ژنرال

 


 

سینمای بین‌الملل

بهترین فیلم سینمایی بین‌الملل: ملکه به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و به تهیه‌کنندگی مرحوم سیدابولقاسم حسینی از ایران

بهترین فیلمنامه: پاول لاورتی برای فیلم مسیر ایرلندی از انگلستان، فرانسه و بلژیک

بهترین کارگردانی: متیو کاسوویتس برای فیلم شورشی از فرانسه

جایزه ویژه هیأت داوران: فیلم روزهای زندگی به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی از ایران

لوح تقدیر به فیلم سینمایی 18روز به کارگردانی گروهی فیلمسازان مصری

لوح تقدیر به فیلم گلچهره به کارگردانی وحید موسائیان از ایران

 


 

مستند بین الملل

بهترین فیلم: اشک‌های غزه به کارگردانی ویبک لاکبرگ تولید مشترک فلسطین و نروژ

دیپلم افتخار فیلم برگزیده دوم به فیلم جنایت در سکوت به کارگردانی بهروز نورانی‌پور از ایران

دیپلم افتخار فیلم برگزیده سوم به فیلم حفظ قرآن به کارگردانی گرگ بارکر تولید مشترک انگلستان و آمریکا

لوح تقدیر به فیلم تحریر2011 به کارگردانی مشترک تامر عزت، آیتین امین و عمر سلاما از مصر

لوح تقدیر به فیلم دستور آتش به کارگردانی شوخن تان از هلند

 


 

بخش عماد مغنیه

فیلم سینمایی ریسمانی نزدیک‌تر از رگ ساخته سیدمسعود اطیابی از لبنان

فیلم مستند انقلاب فراموش‌شده ساخته سیدروح‌الله حسینی از ایران

دیپلم افتخار به محمدرضا ابوالحسنی برای فیلم مستند پانزده 59 از ایران و سامر مراد برای فیلم مستند اینجا غزه است از لبنان

جایزه ویژۀ عماد مغنیه: جمال شورجه برای کارگردانی فیلم سینمایی 33روز از ایران