برگزیدگان دوره یازدهم


سینمای ایران

(سینمایی)

 

بهترین فيلم: فرزند خاك به تهیه‌کنندگی احمد میرعلایی

نامزدها: اتوبوس شب (مهدی همایون‌فر)، بیداری رویاها (علی آشتیانی‌پور)، دموکراسی تو روز روشن (محمدعلی زم)، میم مثل مادر و عصر روز دهم (منوچهر محمدی)، کودک و فرشته (حسن کلامی)، بدرود بغداد (مهدی نادری و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)

بهترین كارگرداني: محمدعلي باشه‌آهنگر براي فيلم‌های فرزند خاك و بيداري روياها

نامزدها: رسول ملاقلی‌پور (میم مثل مادر)، کیومرث پوراحمد (اتوبوس شب)

بهترین بازیگر مرد: حميد فرخ‌نژاد برای فیلم شب واقعه

نامزدها: امین حیایی (بیداری رویاها)، امیر جعفری (نفوذی)، خسرو شکیبایی (اتوبوس شب)

بهترین بازیگر زن: پانته‌آ بهرام برای فیلم بدرود بغداد و هنگام قاضياني براي فيلم بيداري روياها

نامزد: مهتاب نصیرپور (فرزند خاک)

بهترین فیلمنامه: محمدرضا گوهري براي نگارش فيلمنامه بيداري روياها

نامزدها: کیومرث پوراحمد و حبیب احمدزاده (اتوبوس شب)، محمدرضا گوهری و محمدعلی باشه‌آهنگر (فرزند خاک)

جايزه‌ ويژه هيات داوران: مهدي نادري براي فيلم بدرود بغداد

جايزه ويژه هيئت داوران به حسين كلامي تهيه‌كننده فيلم كودك و فرشته، منوچهر محمدي به خاطر تهيه‌كنندگي فيلم عصر روز دهم، جواد شريفي‌راد مدير جلوه‌های ویژه فيلم كودك و فرشته،‌ اميرمحمد زند براي بازي در فیلم اتوبوس شب و رضا رستگار براي جلوه‌هاي ويژه از ديگر جوايز بخش سينمايي بود.

 


 

فیلم کوتاه

 

بهترین فیلم: ما در راهيم ساخته‌ عارف نامور، انيميشن شهر خاموش ساخته اميرحسين مهران و ترانه‌اي براي لوبا به كارگرداني طوفان نهان‌قدرتي به ترتیب اول تا سوم شدند.

نامزدها: زندگی و هیچ (امیر اطهرسهیلی)، پرسش یک پاسخ (کاوه قهرمان)، تونل (بهزاد رسول‌زاده)

 


 

بخش مستند

 

بهترین فیلم: نفس تنگ به كارگرداني سيدروح‌اله حجازي اول شد، روزي شبيه ديروز ساخته محسن قيصري و رستاخيز به كارگرداني محمدعلي فارسي دوم و سوم شدند.

لوح‌هاي تقديري هم به الهام حسين‌زاده براي فيلم ديوار و مرتضي پايه‌شناس براي پشت ديوار اشرف اهدا شد.

نامزد: رستاخیز (محمدعلی فارسی)

 


 

نگاه نو

 

بهترین فیلم: آبي عميق به كارگرداني مرجان اشرفي‌زاده

جوايز ديگر به نفس مي‌كشم ساخته مظفر متين‌پور، هفت +1 دلاور ساخته رهبر قنبري، يك فنجان شير ساخته عباس حميديان و 108 سال تنهايي ساخته محمدعلي شعباني رسید

نامزدها: تفنگم خالی نیست (سحر مصیبی)، کیکاوس جنگل (کیارش زندی)، بازی (مجید شتی)، آتش بازی (هانی صباحی)، قهرمان (محمدعلی فارسی)

جايزه ويژه هيئت داوران: فيلم آتش‌بازي ساخته هاني صباحي و ترديد ساخته علي اميدوار

 


 

بخش ويدئويي

 

بهترین فیلم: فیلم ميكائيل به تهيه‌كنندگي جمشيد بهمني

بهترين كارگرداني: روح‌الله حجازي براي فیلم پر

نامزدها: محمدجواد کاسه‌ساز (قبل از غروب)، محمدحسین حقیقی (نفر سوم)، جمشید بهمنی (میکائیل)

بهترین فيلمنامه: جمشيد بهمني براي فیلمنامه فیلم ميكائيل

نامزدها: محمدحسین حقیقی (نفر سوم)، علی طالب‌آبادی (پر)

بهترین بازیگر مرد: حسين محجوب برای فيلم ما هنوز زنده‌ايم

نامزدها: امیرمحمد زند (قبل از غروب)، حمید ابراهیمی (پر)

بهترین بازیگر زن: دنيا پاك‌دامن براي فیلم ميكائيل و فريبا كوثري براي فيلم پر

نامزد: طناز طباطبایی (شب زده)

 


 

قلم طلایی

فیلمنامه کوتاه اقتباسی

 

بهترین فیلمنامه اقتباسی: مریم محمدی برای فیلمنامه ننه حکیمه و منیر محمدی برای قصه

نامزدها: مجتبی دهقانی (سفیر)، فرشاد حاجی‌محمدی (من، مسعود و مامان)

 


 

فیلمنامه کوتاه

 

بهترین فیلمنامه: جواد مزدآبادی برای فیلمنامه گذرنامه بهشت

جایزه ویژه قلم طلایی: مریم محمدی برای فیلمنامه زمین پاک

 


 

فیلمنامه سینمایی ویدئویی اقتباسی

 

جایزه ویژه قلم طلایی: سیدمرتضی سیدنژاد برای فیلمنامه ملاقات در تپه سبز

نامزدها: بهار روحانی (دوباره هابیل)، پردیس کیانی (علمدار)

 


فیلمنامه سینمایی ویدئویی

 

بهترین فیلمنامه: مهدی حمزه برای فیلمنامه مردان آفتاب

نامزدها: زینب عربی (یک لحظه زندگی)، شیوا خسرومهر (تانک من)، محمد غفاری و سعید فرهادی (پس از سالها)، حامد رجبی (در تیرس)، مونا انوری‌زاده (و ناگهان آیه ...)، مجید آسودگان (بازگشت)

 


 

فیلمنامه سینمایی

 

بهترین فیلمنامه: اسماعیل میهن‌دوست و محمد بیات برای فیلمنامه صدای مقاومت

جایزه ویژه قلم طلایی: احمدمرادپور برای فیلمنامه نفوذ

نامزدها: مجتبی قاسمی (بوی بادام تلخ)، احمد رفیع‌زاده (بچه‌های هزار و یک شب)، عباس مرادیان (چوب خط)، مجید فرازمند (سرباز گمنام)، مونا انوری‌زاده (خاطرات خط خطی یک دختر)، اسماعیل رحیم‌زاده (فیلادلفی)

 


 

سینمای بین‌الملل

 

بهترین فیلم: شهر مرگ و زندگي از چين

بهترین کارگردانی: كيومرث پوراحمد برای فیلم اتوبوس شب

بهترین فيلمنامه: ناکزار شاتادز، رستم ابراگیمبکوف و گئورگه اوواشویلی برای نگارش فیلمنامه فیلم كرانه ديگر از گرجستان

بنجامین گیلمور برای فیلم پسر شير از استراليا و رشید ماشاراوی برای فیلم روز تولد ليلا از هلند و انگليس جوايز ديگر اين بخش را دريافت كردند.

 


 

بخش غزه

 

جايزه اول: فيلم عايشین همچنان زنده در غزه ساخته نیکلاس وادیموف از سوئيس

جايزه‌هاي بعدي به ترتيب به شليك به فيل ساخته آلبرتو آرسه و محمد رجااله از فلسطين و اسپانيا و غزه وقتي شنبه آمد ساخته راشد رادوین از اسپانيا رسید.

لوح تقدير به فیلم تاي‌برك ساخته مهدي سالكي از سوئد و فیلم مقاومت به کارگردانی محمدرضا قهرمان اهدا شد.