اخبار

  • جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی/از یاد سردار سلیمانی تا مسابقه‌ای برای منتقدان سینمایی

جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی/از یاد سردار سلیمانی تا مسابقه‌ای برای منتقدان سینمایی

در میان سینماگران حاضر در بخش مسابقه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت ابراهیم حاتمی‌کیا باسابقه ترین فیلمساز و پرافتخارترین کارگردان بود. مهرداد خوشبخت برای نخستین بار اثری با مضمون دفاع مقدس ساخته و نرگس آبیار تنها کارگردان زن حاضر در بخش مسابقه اصلی به شمار می رفت.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت،  شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت امسال در دو بخش هفته دفاع مقدس ( 31 شهریورتا ششم مهرماه) و هفته بسیج (اول تا هفتم آذرماه) برگزار شد. مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره دلیل برگزاری این رویداد در دو مقطع زمانی را گستردگی بخش‌ها و اهتمام برای پوشش مناسب همه این بخش‌ها دانست. فاز دوم جشنواره از شنبه اول آذرماه مانند بخش اول آنلاین برگزار شد. در فاز دوم  به دلیل گستردگی شیوع ویروس کرونا افتتاحیه کنسل و تنها با حضور جمعی محدود از مدیران در کرمان در جوار مزار سردار سلبمانی برگزار شد. مراسم اختتامیه نیز بدون حضور مهمانان و فقط با حضور داوران و برگزیدگان به شکل آنلاین نمایش داده شد. در فاز اول مراسم افتتاحیه و اختتامیه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شده بود.

یادمان قهرمان ملی: سردار سلیمانی

بخش «سیدالشهدای مقاومت» را می‌توان مهمترین بخش فاز دوم شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت دانست. قاسم بخشی مدیر این بخش  هدف این بخش را ترسیم سیمایی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان چهره بین‌المللی مقاومت در منطقه و جهان دانست. آثاری در این بخش شرکت داده شدند که با هدف تبیین ابعاد مختلف شخصیت شهید سلیمانی به عنوان انسان تراز انقلاب اسلامی، تبیین سجایای اخلاقی و دلاوری‌ها و رشادت‌ها و حماسه‌های شهدای مدافع حرم و تبیین سجایای اخلاقی و دلاوری‌ها و رشادت‌ها و حماسه های رزمندگان بدون مرز در قالب فیلم کوتاه، بلند، مستند یا انیمیشن ساخته شده بودند. فیلمنامه‌هایی با این مضامین هم می‌توانستند در این بخش شرکت کنند.

مروری بر شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در ویژه برنامه های تلویزیون

مثل همه جشنواره‌های سینمایی، جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت هم ویژه برنامه‌هایی در تلویزیون داشت. «افق سینما» همزمان با روزهای پایانی جشنواره فیلم «مقاومت» به مدت ۸ روز از شبکه افق پخش شد. در این ویژه برنامه فیلمسازان سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، مسئولان فرهنگی، کارشناسان و منتقدان، درباره این دوره از جشنواره و مسائل مربوط به سینمای دفاع مقدس و انقلاب به بحث و تحلیل پرداختند. پخش این برنامه از جمعه ۳۰ آبان ماه آغاز  و تا پایان جشنواره ادامه داشت. ویژه برنامه شبکه دو دیگر برنامه مرتبط با شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت بود. «ویژه برنامه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت» از دوشنبه؛ سوم آذرماه به مدت ۶ روز در ایام برگزاری این رویداد، از شبکه دو پخش شد.

چهره‌های داوری در جشنواره امسال

جشنواره فیلم مقاومت یکی از بزرگترین هیات‌های داوری را داشت حدود سیصد داور بخش‌های مختلف این رویداد را داوری کردند. از میان سینماگران، منتقدان و اهالی سیاست و فرهنگ که داوری این دوره را قبول کردند می‌توان به چهره‌ها و نام‌های جالبی رسید. محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره سینما حقیقت، بهرام دهقانی تدوینگر باسابقه، محمد خزاعی دبیر پنج دوره این رویداد، بهرام عطیمی کارگردان انیمیشن، رهبر قنبری مستندساز، پیام فضلی نژاد روزنامه نگار، مسعود معینی پور مدیر شبکه چهار سیما، مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی، مهرداد اسکویی مستندساز، سعید ابوطالب مستندساز و نماینده سابق مجلس، محسن یزدی مدیر شبکه مستند و فرهاد قائمیان بازیگر سینما از چهره‌هایی بودند که در فاز دوم جشنواره بین المللی فیلم داوری روی صندلی داوری نشستند.

فیلم‌های جشنواره

آثار منتخب این دوره از جشنواره در بخش‌‌های مختلف از جمله «مسابقه اصلی»، «سیدالشهدای مقاومت» و «فیلمسازان بسیجی»، در سامانه عماریار و نمافیلم به صورت آنلاین نمایش داده شد. این آثار از یکم تا هفتم آذرماه، همزمان با هفته بسیج اکران شد و علاقه‌مندان با مراجعه روزانه به این سامانه به نشانی Ammaryar.ir و namafilm. Ir می‌توانند در جریان برنامه اکران فیلم‌ها قرار گرفتند.

کدام فیلم‌ها؟ کدام کارگردان‌ها؟

در نبود تولید جدید در زمینه سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، فیلم‌های سینمایی «آبادان یازده ۶۰ » (مهرداد خوشبخت)، «پینوکیو، عاموسَردار و رئیسعلی» (سیدرضا صافی)، «خروج» (ابراهیم حاتمی‌کیا)، «دخترایران» (سیدجلال اشکذری)، «روز بلوا» (بهروز شعیبی)، «سلفی با دموکراسی» (علی عطشانی)، «شبی که ماه کامل شد» (نرگس آبیار)، «لباس شخصی» (امیر عباس ربیعی)، «مستطیل قرمز» (حسن و حسین صیدخانی)، «منطقه پرواز ممنوع» (امیرداسارگر)،  «۲۳  نفر » (مهدی جعفری) و Palms Blood (خون نخل) در بخش مسابقه اصلی حضور داشتند. جوایز اصلی در بخش بهترین فیلمنامه، فیلم و کارگردانی اهدا ‌شد. هیات داوران یک جایزه ویژه هم به فیلم برگزیده این دوره اهدا کردند. در میان سینماگران حاضر در بخش مسابقه این دوره ابراهیم حاتمی‌کیا باسابقه ترین فیلمساز و پرافتخارترین کارگردان بود. مهرداد خوشبخت برای نخستین بار اثری با مضمون دفاع مقدس ساخته و نرگس آبیار تنها کارگردان زن حاضر در بخش مسابقه اصلی به شمار می رفت.  

اینستاگرام مقابل سردار سلیمانی

شبکه اجتماعی اینستاگرام به تازگی و پیش از شروع فاز دوم شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اقدام به پاک کردن محتواها و تصاویری کرد که مربوط به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود. اینستاگرام به بهانه ترویج خشونت این اقدام را در پیش گرفت و به همین دلیل به کاربرانی که در پست‌هایشان به نحوی به سردار شهید ادای دین می‌کردند اخطار داد در صورت ادامه این روش بلاک خواهند شد. صفحه اینستاگرامی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت هم که بخش ویژه «سیدالشهدای مقاومت» را پوشش می‌داد از سوی اینستاگرام محدود شد و اخطار دریافت کرد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری