اخبار

  • برگزاری آنلاین جشنواره فیلم مقاومت، اهداف جشنواره را در گستره وسیع‌تری محقق می‌کند
آهنگساز فیلم سینمایی «شوکران»:

برگزاری آنلاین جشنواره فیلم مقاومت، اهداف جشنواره را در گستره وسیع‌تری محقق می‌کند

یک آهنگساز گفت: برگزاری آنلاین سبب می‌شود افراد بیشتری به عنوان مخاطب جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت حضور داشته باشند و اهداف این رویداد در گستره بیشتری محقق شود.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، سید محمد میرزمانی؛ آهنگساز با بیان اینکه فرهنگ مقاومت در همه دنیا اشاعه پیدا کرده است، گفت: در منطقه، مبارزه با امپریالیسم و آمریکا مهمترین بارزه مقاومت است.

وی افزود: مقاومت تنها به ایستادگی نظامی محدود نمی‌شود بلکه باید این نگرش به عرصه‌های فرهنگ و هنر نیز تزریق شود.

میرزمانی با اشاره به لزوم هویت‌بخشی به هنر، ادامه داد: متاسفانه بعد از گذشت چند دهه از انقلاب، هنوز استراتژی مشخصی برای موسیقی وجود ندارد.

این آهنگساز با بیان اینکه جشنواره‌های فرهنگی و هنری به نوعی معرفی ارزش‌ها و هویت‌های ملی است، تصریح کرد: بیشتر نماهنگ‌ها و موسیقی‌فیلم‌های سینمای دفاع مقدس، وارداتی، مصرفی و فاقد هویت ملی مذهبی هستند.

او با تاکید بر اینکه جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با توجه بیشتر به حوزه نماهنگ می‌تواند در موسیقی مقاومت نیز تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: جوانان با استعداد و با سوادی به حوزه موسیقی وارد شده‌اند که با استفاده از نرم‌افزارهای روز و تجهیزات پیشرفته، آثار باکیفیتی به لحاظ فنی خلق می‌کنند اما باید دانست موسیقی برای اثرگذاری به هویت و ذوق هم نیاز دارد؛ در واقع موسیقی وقتی می‌تواند اثرگذاری بیشینه داشته باشد که برگرفته از هویت ملی و قدرت خلاقیت و ذوق هنرمند باشد.

عضو هیئت‌داوران بخش نماهنگ شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تاکید کرد: اغلب آثار رسیده به این بخش گرچه از کیفیت فنی بالایی برخوردار بودند اما در دکوراسیون، ساختار و حتی نمابندی، تقلیدی از نماهنگ‌های ساخته‌شده در غرب بودند؛ تقلید یکی از مراحل رشد هنری است اما هنرمند تنها با ساختارشکنی و خلاقیت می‌تواند جریان و موج ایجاد کند، افرادی مانند استاد مجید انتظامی در صدر این حوزه قرار دارند.

میرزمانی یادآور شد: سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مورد غفلت واقع شد و همین موضوع سبب شد هم در فیلم‌های سینمایی باکیفیت و هم موسیقی‌فیلم و نماهنگ‌های دفاع‌مقدس، تعداد آثار روند نزولی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: هالیوود در حال هویت‌زدایی از موسیقی فیلم است و متاسفانه همین اتفاق در سینمای ایران خاصه سینمای دفاع‌مقدس در حال رخ دادن است.

او با اشاره به برگزاری آنلاین این رویداد سینمایی، اظهار داشت: در چنین شرایطی برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با این وسعت و گستردگی بیش از هر چیز با اتکا به عشق امکان‌پذیر بود، اینکه جشنواره توانست خود را با شرایط جدید وفق دهد، جای تقدیر دارد.

عضو هیئت‌داوران بخش نماهنگ شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اضافه کرد: برگزاری آنلاین سبب می‌شود افراد بیشتری به عنوان مخاطب جشنواره حضور داشته باشند و اهداف این رویداد در گستره بیشتری محقق شود.

میرزمانی یادآور شد: موفقیت جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در برگزاری آنلاین سبب می‌شود در آینده و حتی در پساکرونا نیز جشنواره‌ها به سمت استفاده از ظرفیت‌های گسترده فضای مجازی و اینترنت حرکت کنند که این موضوع قطعاً پایه‌گذار اقدامات بعدی است.