اخبار

  • در پُربارکردن شأن اقناعی نقد‌ها و تحلیل‌ها بکوشید
توصیه مجید شاه‎حسینی به هنرجویان برای حضور موثر در جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت/

در پُربارکردن شأن اقناعی نقد‌ها و تحلیل‌ها بکوشید

دکتر مجید شاه‌حسینی در یادداشتی در تارنمای رسمی مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی (هنر ولایی) ضمن اشاره به برگزاری بخش «نقد، پژ وهش و تحلیل» در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت و 40 فیلم معرفی شده ازسوی دبیرخانه این جشنواره، حضور مؤثر در تحلیل و نقد این آثار براساس دانشِ آموختۀ پیرامون سینمای جنگ، ضدجنگ و دفاع مقدس را به هنرجویان توصیه کرده است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، متن کامل یادداشت مجید شاه‌حسینی، پزشک و سینماگر به شرح ذیل است:

نظر به اینکه جشنواره مقاومتِ امسال، یکی از محورهای اساسی خود را بر نقد و تحلیل فیلم‌های منتسب به سینمای دفاع مقدس قرار داده و در این راستا چهل فیلم شاخص را معرفی کرده است، توصیه می‌کنم عزیزان هنرجو بر اساس دانشِ آموختۀ پیرامون سینمای جنگ، ضدجنگ و دفاع مقدس، در تحلیل و نقد این آثار حضور مؤثر داشته باشند.

توصیه بنده پرداختن به فیلم‌های ضدجنگ است. تدقیق و تحلیل مؤلفه‌هایی همچون خط داستانی، شخصیت‌پردازی و شمایل‌نگاری‌های سینمای ضدجنگ جهان و تقلید آن در سینمای ایران، توصیه می‌شود. در پُربارکردن شأن اقناعی نقد‌ها و تحلیل‌ها بکوشید و با جداول و اینفوگراف‌های دقیق، کار خود را مستند و متقن ارائه دهید. 

توصیۀ دیگر بنده اشاره به مظلومیت سینمای اقتباسیِ دفاع مقدس است و مطالبۀ این گزاره که چرا از خاطرات مکتوب دفاع مقدس که بخش عمده‌ای از آن در حوزه هنری گردآوری شده اقتباس ارزشمند سینمایی تولید نمی‌شود و چند اثر معدود اقتباسی موجود نیز برگرفته از داستان‌های کوتاه ضد جنگ است.

ان‌شاءالله تلاش عزیزان در بازنمایی مظلومیت سینمای دفاع مقدس و تبیین مرزهای دقیق آن با سینمای جنگ و ضدجنگ مقبول درگاه حضرت حق قرار گیرد.