اخبار

  • شب ستارگان/ وزیری که تندیس مقاومت گرفت
حاشیه‌نگاری اختتامیه شانزدهین جشنواره بین‌المللی/

شب ستارگان/ وزیری که تندیس مقاومت گرفت

اهدای «نشان رسول» به مجید انتظامی، غافل‌گیری وزیر بهداشت از دریافت «نشان مقاومت» و تقدیر از جمشیدهاشم‌‌پور ستاره سال‌های دور و نزدیک سینما، از جمله جذاب‌ترین اتفاقات اختتامیه شانزدهین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت بود.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، باغ‌موزه دفاع‌مقدس در مراسم اختتامییه شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت میزبان میراث‌داران دوران دفاع‌مقدس و سینمای مقاومت بود.

جشنواره‌ای که برای نخستین‌بار در همه بخش‌هایش پیشوند و قید بین‌المللی را به همراه داشت، این بار در فضایی باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و البته در جوار مزار شهدا به کار خود در هفته دفاع‌مقدس پایان داد.

همه آمدند، آنانی که هنوز از روی شانه‌هایشان گرد خاک‌ریزهای بلند می‌شود، خوب می‌دانند ضیافت مقاومت دعوت نمی‌خواهد.

نوای ملکوتی قرآن طنین‌انداز شد و با صدای سرود همه به نشان احترام ایستادند گرچه ایستادن جانبازان معنای ایستادگی داشت.

به رسم همه جشنواره‌ها، مراسم با سخنرانی دبیر آغاز شد. مهدی عظیمی میر‌آبادی از حماسه‌های دوران دفاع‌مقدس و پس از آن عرصه مقاومت و مدافعان سلامت گفت و بر لزوم توجه به محتوا در خلق آثار هنری تأکید کرد.

وی خودآگاهی ملت‌ها و آزادگان جهان را مرهون فداکاری و از خودگذشتگی هنرمندان متعهدی دانست که هر آنچه داشتند، مخلصانه ایثار کردند و آثاری در خور نام مقاومت خلق کردند.

دبیر شانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت البته اشاره‌ای هم به آمار و ارقام و استقبال پرشور از این جشنواره خاصه در عرصه‌های بین‌المللی داشت.

اهدای یک نشان/ پیام تصویری لوریس چکناواریان برای مجید انتظامی

اهدای «نشان رسول» با حضور وزیر بهداشت، دبیر جشنواره، مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح و برخی از چهره‌های سیاسی و نظامی به سینماگر شاخص، خلاق و نوآور در عرصه دفاع‌مقدس، بخش بعدی این برنامه بود.

در میان همه گمانه‌زنی‌هایی که از حاتمی‌کیا و شورجه شروع و تا نام‌هایی مانند مهدویان و آبیار ادامه یافت، جشنواره شگفتانه‌ای رو کرد که هم منتقدان و هم مخاطبان را وادار به تشویق کرد. 

«مجید انتظامی» آهنگ‌ساز برجسته آثار دفاع‌مقدس که به گفته خودش حتی ترانه‌هایش رنگ و بوی جنگ را دارند؛ خالق آثار ماندگاری مانند «از کرخه تا راین»، «سفر سنگ»، «بوی پیراهن یوسف» و... مردی که همواره حماسه‌ها را به گوش‌های مخاطبان رسانده و موسیقی‌اش را هنوز با حال و هوای حماسه می‌سازد، در میان پیام تبریک تصویری استاد لوریس چکناواریان، روی صحنه آمد تا از دست دخترش، اولین نشان رسول را دریافت کند.
استاد انتظامی البته دل پر دردی هم داشت از اینکه 8 سال است دستش به ساخت موسیقی نرفته است.

سلام نظامی جمال شورجه به میهمانان

بزرگداشت کارگردان نام‌آشنای سینمای دفاع‌مقدس، جمال شورجه بخش دیگری از این مراسم بود. شورجه با همان لحن ساده و صمیمانه و البته کسالتی که داشت خود را به این مراسم رسانده بود تا باز هم از دغدغه‌هایش از دوران دفاع‌مقدس بگوید، به روح بلند مقاومت سلام نظامی بدهد و بگوید آرزو دارد کار ناتمام سلحشور را تمام کند و سریال حضرت موسی(ع) را بسازد. عظیمی، شمقدری، نادری و زندباف نیز روی سن بودند تا از شورجه تجلیل کنند.

بعد از شعرخوانی صابر خراسانی، نوبت به اهدا جوایز بخش مدافعان سلامت رسید. عظیمی میرآبادی؛ دبیر این دوره از جشنواره و کیانوش جهانپور؛ مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه اعضای هیئت‌داوران این بخش، اهدای جوایز را برعهده گرفتند.

تجلیل از خانواده شهدای مدافع سلامت

در این میان اما تجلیل از خانواده معظم شهدای درمان رنگ و جلای خاصی به صحنه اختتامیه شانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت داد. تجلیل از خانواده شهید دکتر غلامحسین نادری، شهید دکتر حبیب الله پیروی و شهید دکتر منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت، توسط وزیر بهداشت، مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و دبیر جشنواره بخش بعدی اختتامیه بود.

وزیری که تندیس مقاومت گرفت

در ادامه اما پیش از آنکه تجلیل‌کنندگان صحنه را ترک کنند، شگفتانه دیگر جشنواره رقم خورد و جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی اهدا شد.

نمکی که از گرفتن جایزه هم شوکه بود و هم خوشحال از اینکه در یک جشنواره فرهنگی تا این میزان به رشادت‌های کادر درمان احترام گذاشته می‌شود، برای لحظاتی پشت تریبون رفت و گفت: می‌دانم که برگزاری جشنواره سنگین  و بین‌المللی کار سختی است. به عنوان سربازی کوچک خاک پای ملت ایران هستم که به یمن بلندی مقام شامخ عزیزانی که خدمتگراری کردند، شهید و زمین گیر شدند و آنها که مانده‌اند در خدمت مردم سرزمینم هستند. درئد می‌فرستم به روح همه مدافعان حرم وسلامت کشورم و تشکر دارم از همه کسانی که در به تصویر کشیدن این حرکت بزرگ ملی تلاش کردند. به عنوان یک سرباز کوچک زانو زده و دست همه این عزیزان را که در کنار همکارانم در نظام سلامت بودند می‌بوسم.

وی ادامه داد: اگر تاریخ هنر این سرزمین را مرور کنیم بخصوص تاریخ سینمای کشور را به عنوان یکی ازجامع ترین و کاملترین هنرهای جهان که مجموعه ای از تمام زیبایی ها و هنرهای در هم آمیخته از سال ۱۲۷۹ که به دستور مظفرالدین شاه اولین سیستم نمایش فیلم به سرمزین پا گذاشت و بعد از آن در سال ۱۳۱۱ که اولین فیلم ناطق به کارگردانی عبدالحسین سپنتا به صحنه سینما آوردند تاریخ سینمای مقاومت تاریخ جدیدی را در سینمای این سرزمین رقم زد. به تصویر کشیدن عظمت ‌های آن روزگار که از اوراق زرین این سرزمین بود به دست هنرمندان سینمای مقاومت از ارزنده ترین کارهای این سرزمین است.

وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز مقاومت نه به معنای تب آوری در مقابل ظلم بلکه به معنای شکل گرفتن یک فرهنگ است که در آن ابعاد مختلف سرزمین که در مقابل قلدری‌ها ایستادند، بیان می شود. در تاریخ دفاع مقدس و بعد از آن فرمی از هنر شکل گرفت که جاودانه های زیبایی را خلق کرد و امروز همکارانم به عنوان خدمتگزاران کوچک اما صدیق مردم این سرزمین حماسه تازه‌ای خلق کردند و یاداور روزهای سخت دفاع مقدس شدند. من هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم. از روز نخست به عنوان یک سرباز کوچک همواره همه را در کنار خود  حس کردم.

نمکی گفت: از نیروهای مسلح که از روزهای اول اعلام آمادگی کردند، عزیزانم در سازمان بسیج که در بسیج مبارزه با کرونا در کنارم بودند و اصحاب رسانه، هنر و صداوسیما که این روزها در این عرصه پرخطر دست ما را گرفتند ادای احترام می کنم. امروز روزی است که شهید آوینی دیگری باید بیاید در کنار ما؛ ما امروز هزاران آوینی دیگر را در کنار خود می بینیم که این جانبازی‌ها را به تصویر بکشند. این همه حماسه بزرگ را در  عرصه بین المللی در اوج ظلم خلق می کنند و این زاییده عشق به مردم و سرزمین و ارمانهای انقلاب اسلامی ایران است.

تندیسی که به هنرمند هندی رسید

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، اما، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی خود را به  فیلمسازی از کشور هند اهدا کرد. «منجی (The Saviour)» ساخته آرجون موخرجی. برای دریافت این جایزه، غلامرضا منتظمی مدیر بخش بین الملل جشنواره روی صحنه آمد و این جایزه را دریافت کرد.

دبیر پنج دوره جشنواره فیلم مقاومت میهمان دوره شانزدهم

در ادامه این مراسم، محمد خزاعی؛ دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سید محمد حسینی؛ وزیر اسبق ارشاد، دکتر محمدرضا تقی‌پور مقدم؛ مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و یاشار نادری؛ مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح روی صحنه آمدند تا از محسن علی‌اکبری تجلیل کنند.

مدیر موزه صلح در این بخش از مراسم گفت: در برابر تمام مردم ایران و هنرمندان کشورم که بعد از گذشت چهل سال، هشت سال جنگ و دفاع مقدس را در آثارشان به تصویر کشیدند ممنونم.

باز هم بازمانده

در ادامه مراسم نوبت به برگزیدگان بخش «جشنواره‌جشنواره‌ها» رسید. مهمترین تندیس و دیپلم افتخار این بخش را فیلم سینمایی «بازمانده» از آن خود کرد. منوچهر محمدی تهیه کننده این اثر برای دریافت این جایزه به روی سن آمد.

جمشید هاشم‌پور؛ یک ستاره 

آخرین بخش مراسم اما حال و هوای خاصی داشت. در این قسمت از هنرمندی تجلیل می‌شد که به جرات می‌توان گفت نماد قهرمان در سینمای بعد از انقلاب است. مردی با اندامی کشیده، قامتی رعنا، چشمانی نافذ و البته لبخندی در گوشه لبانش، بازیگری که هنوز در راه رفتن، ایستادن و ژست جلوی دوربین‌ها مانیفست و قاعده خود را دارد. جمشید هاشم‌پور، نامی پرآوازه در سینمای ایران است.

سردار حق‌طلب؛ رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، نادری؛ مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، عظیمی میرآبادی؛ دبیر جشنواره، جعفری؛ مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی مسعود شاهی؛ سینماگر و جعفر گودرزی؛ منتقد سینما از این بازیگر سینما تجلیل کردند.

افسانه بایگان، گیتی خامنه، فریبا کوثری، محمد حمیدی مقدم، مرتضی رزاق کریمی، محمد پیرهادی، سید ضیا هاشمی، حبیب والی نژاد، احسان حسنی، سلیم غفوری، هادی نائیجی، بهمن دان، غلامرضا منتظری، پیام فضلی نژاد، فرهاد قائمیان، مهدی فیوضی، کیانوش جهان پور، محمدرضا عرب، منوچهر شاهسواری، محمدعلی نجفی، ناصر شفق، مسعود اطیابی، جواد شمقدری، سید محمد حسینی، علیرضا عاقل زاده، محمدجواد کاسه ساز، کامران ملکی، حسین طلابیگی، ناصر باکیده، سید احمد میراعلایی، محسن جوادی، سید احد میکاییل زاده، مجید کریمی، محمد صنعتی، جعفر گودرزی، ابراهیم اصغری و ... از دیگر حاضران در این مراسم بودند.