اخبار

  • در آیین بزرگداشت‌های جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت چه گذشت

در آیین بزرگداشت‌های جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت چه گذشت

همزمان با مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت از سه پیشکسوت سینما تجلیل شد.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، مراسم بزرگداشت جمشید هاشم‌پور، جمال شورجه و محسن علی‌اکبری همزمان با مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت برگزار شد.

پاسداشت جمال شورجه
نخستین بخش از این پاسداشت‌ها به جمال شورجه فیلمساز پیشکسوت و انقلابی سینمای ایران تعلق گرفت که با پخش کلیپی از او همراه شد. 
در ادامه حسین زندباف فیلمساز، جواد شمقدری کارگردان، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و دکتر یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، سید احمدمیرعلایی فیلمساز، از این هنرمند انقلابی تقدیر کردند.  

حسین زندباف فیلمساز طی سخنانی کوتاه در وصف همکاری با شورجه، گفت: برای این که کسی را بشناسی یا باید با او همسفر شوی یا با او زندگی کنی. من افتخار زندگی‌ام این بود که نزدیک به چهار سال با شورجه همکار بودم و در این مدت حتی یک بار کلامی که اشتباه باشد یا دروغ از اونشنیدم. در تمام این مدت متوجه شدم تا جایی که موجودیتش به او اجازه می‌دهد خدمتگزار عقاید خود است. جمال بسیار روی من تاثیر گذاشت و طبیعی بود که حاصل کار سریال ماندگار حضرت یوسف(ع) بود که از قصه‌های قرآن است. 

بزرگداشت محسن علی اکبری
بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت محسن علی اکبری تهیه‌کننده سینما رسید. محمد خزایی دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد، دکتر محمدرضا تقی پور مقدم مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و دکتر یاشارنادری مدیر موسسه فرهنگی بنیاد روایت فتح از وی تجلیل کردند. 

تقی پور مقدم طی سخنانی کوتاه گفت: هفته دفاع مقدس را تبریک می‌گویم و خوشحالم که به مناسبت شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت اینجا هستم. من یک ایرانی و هموطن شما بودم که در 15 سالگی انتخاب زیبایی در زندگی خود کردم و به جبهه رفتم و در عملیات آزادی خرمشهر این افتخار نصیب من شد که 38 سال روی ویلچر بنشینم. خوشحالم که تا آخر عمر باید بنشینیم و شما ایرانیان روی پا بایستید. همانطور که من قرار است تا آخر عمر روی ویلچر بنشینم. نشان دادن این درد و غرور و افتخار وظیفه شما  هنرمندان است. در برابر تمام مردم ایران و هنرمندان کشورم که بعد از گذشت چهل سال، هشت سال جنگ و دفاع مقدس را در آثارشان به تصویر کشیدند ممنونم. 

بزرگداشت جمشید هاشم پور
خاتمه بخش مراسم اختتامیه جشنواره شانزدهم تجلیل از جمشید هاشم‌پور بود. سردار حق طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، دکتر نادری مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی مسعود شاهی  سینماگر و جعفر گودرزی منتقد سینما از این بازیگر سینما تجلیل کردند.