اخبار

  • ساخت مستند از رشادت کادر درمانی فرهنگ ایثار و مقاومت را اشاعه می‌دهد

ساخت مستند از رشادت کادر درمانی فرهنگ ایثار و مقاومت را اشاعه می‌دهد

نعمت‌الله رضایی مستندساز گفت: رشادت‌های کادر درمانی در مبارزه با کرونا باید تبدیل به مستند شود تا فرهنگ ایثار در جامعه نهادینه شود.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، نعمت‌الله رضایی کارگردان و مستندساز با بیان اینکه مستندساز، سرباز انقلاب است، اظهار داشت: مستندساز حوزه مقاومت علاوه بر رسالت هنری، وظیفه نظامی هم دارد و باید به عنوان سرباز انقلاب و مقاومت نقش‌آفرینی کند.

وی با اشاره به مدافعان سلامت در مبارزه با بیماری کرونا گفت: همانگونه که به دفاع‌مقدس و یا مدافعان حرم پرداخته می‌شود، باید جبهه مقابله با کرونا نیز از ابعاد مختلف مورد توجه قرار بگیرد و آثار شاخصی در همه حوزه‌ها به ویژه در سینمای مستند تولید شود. رزمندگان جبهه کرونا در حالی با دشمن مواجه‌اند که دشمن نه در مرزها بلکه تا خانه‌های کشور آمده است و مقابله با این ویروس به عهده افرادی است که بیش از هر چیز ایثارگری و فداکاری داشته باشند. البته در این مبارزه خانواده‌های کادر درمان نیز تحت فشار زیادی قرار دارند که باید از آنان نیز تقدیر شود. 

این مستندساز دفاع‌مقدس تصریح کرد: ساخت مستند از رشادت‌های این مبارزان و تصویرکردن ابعاد مختلف این مبارزه سبب اشاعه فرهنگ ایثار و مقاومت در بخش‌های مختلف می‌شود. 

رضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان داشت: ساخت فیلم سینمایی بلند و داستانی از یک‌سو نیازمند هزینه‌ها و حمایت‌های مالی و معنوی است و از سوی دیگر به دلیل توجیه اقتصادی به‌نوعی ریسک محسوب می‌شود که هر فردی حاضر به پذیرفتن آن نیست. این موضوعات حتی در تولید آثار دفاع‌ مقدس هم اثرگذار است و سبب شده بعد از سال‌ها از پایان جنگ هنوز سینما کارنامه قابل اعتنایی در دفاع‌مقدس نداشته باشد. 

وی اضافه کرد: در حوزه مقاومت تکثر سوژه‌ها وجود دارد و به همین دلیل باید اولویت‌بندی لازم از سوی نهادهای حامی انجام شود اما باید دانست موضوع کرونا یکی از اولویت‌های اصلی این جبهه در حال حاضر است. 

این مستندساز در خصوص اختصاص بخشی ویژه در جشنواره فیلم مقاومت به موضوع کرونا گفت: این اقدام پسندیده سبب می‌شود مقاومت به معنای مفهومی عام در جامعه نهادینه و بیان شود که مقابله با کرونا تنها مقابله با یک بیماری نیست بلکه مبارزه با تهدید جدی کشور است. با این تعریف کادر درمانی کشور نیز به مثابه رزمندگان دوران دفاع‌مقدس و انقلاب و مدافعان حرم مورد تکریم قرار می‌گیرند. 

رضایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه کشور نسبت به بسیاری از کشورهای درگیر با کرونا، عملکرد بهتری از خود بر جا گذاشت اما این اقدامات تنها زمانی اثرگذاری مطلوب می‌گذارد که فرهنگ‌سازی لازم در مواجه با این بیماری صورت گرفته باشد. در این بین نقش سینمای مستند بسیار مهم است. 

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.