اخبار

  • تولید آثار هنری و فرهنگی راهی برای بیان ایثارگری‌های سربازان جبهه سلامت است
رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد:

تولید آثار هنری و فرهنگی راهی برای بیان ایثارگری‌های سربازان جبهه سلامت است

عرفانی دستاوردهای نظام سلامت کشور را یکی از افتخارات ملی بعد از انقلاب دانست و گفت: نبرد در جبهه‌های سلامت مانند سال‌های جنگ ارزشمند و فاخر است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، حسین عرفانی با اشاره به نقش مهم فرهنگ بومی در مواجه با بحران‌های اجتماعی، گفت: خوشبختانه ایران کشوری با سابقه فرهنگی و تاریخی غنی است و ایرانیان مردمانی معتقد و پایبند به فرهنگ‌های بومی هستند.

وی افزود: علاوه بر فرهنگ، دین و اعتقادات، کشور ما به لحاظ جغرافیایی نیز در جایگاهی مطلوب قرار دارد، بطوریکه بخش قابل توجهی از منابع زیرزمینی جهان را در خود جا داده است. این پتانسیل‌ها سبب می‌شود در مواجه با مشکلات و چالش‌ها بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.

عرفانی با اشاره به وضعیت نظام سلامت در مواجه با کرونا ویروس، مشارکت مردمی را یکی از عوامل مهم در موفقیت کشور در این نبرد دانست و با تأکید بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به مردم، ادامه داد: مردم آسیای جنوب‌شرقی عمدتاً تابع محض مقررات هستند و تمام پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند؛ در نقطه مقابل جوامع اروپایی و آمریکایی عملکرد مناسبی در این حوزه نداشتند.

رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: ساختار نظام سلامت کشور یکی از نقاط افتخارآمیز کشور در سال‌های بعد از انقلاب است. این نظام، سلامت را در بستر عدالت اجتماعی تعریف می‌کند و عدالت در سلامت را یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی می‌داند؛ به همین دلیل خدمات و عملکردی که در مواجه با ویروس کرونا داشت یا در جهان بی‌نظیر بود و یا دست‌کم کم‌نظیر است.

وی با تأکید بر امکان دسترسی به عدالت اجتماعی در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: با عملکرد به موقع و کم‌نظیر در حوزه‌های تشخیص، اورژانس و درمان، درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی به نسبت کاهش چشمگیری یافته است و در تجهیزات پزشکی از ماسک و دستکش گرفته تا کیت‌های تشخیص عملکردی به حدی مطلوب بود که برخلاف اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها که بعد از دو هفته تا بیست روز متوجه طغیان این بیماری شدند، طغیان خیلی زود در کشور شناخته و تا حد بسیار مطلوبی مدریت و کنترل شد.

عرفانی حضور در عرصه مواجه با ویروس کرونا را اقدامی جهادی و مانند جهاد در سال‌های دفاع‌مقدس دانست و با اشاره به شهادت 128 سرباز خدمت در بخش‌های مختلف، یادآور شد: سرباز در جبهه جنگ با دشمن روبرو می‌جنگد و حفظ سلامت خانواده خود را یک انگیزه می‌داند اما در جبهه سلامت، سربازان سلامت خود و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازند و با دشمنی مبارزه می‌کنند که هر آن ممکن است از داخل سنگر آنان را هدف بگیرد.

رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت تولید آثار هنری و فرهنگی برای تبیین و بیان ایثارگری‌های سربازان خدمت در جبهه‌های سلامت، گفت: در این جنگ، سرباز دیگران را بر خود و خانواده‌اش ترجیح می‌دهد و این اوج ایثارگری و فداکاری است چراکه حتی اگر به سلامت از این جبهه بیرون بیایید ممکن است مشکلات ریوی تا آخر عمر همراه او باشد.

وی با بیان اینکه ادای وظیفه در جامعه درمانی عین ایثار است، تصریح کرد: بعد از پاندمی آنفولانزای اسپانیایی در سال‌ 1918، پاندمی‌های زیادی مانند سیل، زلزله، واقعه چرنوبیل، جنگ‌های منطقه‌‌ای و حتی جنگ‌های جهانی اول و دوم شکل گرفت اما هیچکدام مانند کرونا نتوانستند نظم جهانی را در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، غذایی، آموزشی، بهداشتی و درمانی تحت‌تأثیر قرار دهند. در واقع کرونا فرهنگ اولیۀ انسانی که همان ارتباط و تشکیل اجتماع است را نیز به خطر انداخته است.

رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تأکید کرد: کرونا ویروس به حدی در زندگی انسان کنونی و آینده تآثیرگذار است که قطعاً جهان هرگز شرایط پیش از کرونا را در پساکرونا تجربه نخواهد کرد. بسیاری از ارزش‌ها، هنجارها و رفتارهای انسانی در پساکرونا تغییر خواهند کرد.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان 31 شهریور تا 6 مهرماه مقارن با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت http://moqavematfilmfest.ir/ مراجعه کنند.