اخبار

  • گفتمان سینمای مقاومت حذف شدنی نیست
عبدالحسن برزیده:

گفتمان سینمای مقاومت حذف شدنی نیست

کارگردان فیلم «مزار شریف» با بیان آنکه سینمای مقاومت بازتاب‌دهنده الگوهای جریان ساز سینمای متعهد و ارزشمند در برابر موج اسلام ستیزی و ایران ستیزی قدرت‌های جهانی است، گفت: گفتمان موجود در سینمای مقاومت به هیچ وجه در جهان حذف شدنی نیست.

عبدالحسن برزیده ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره‌های موضوعی مانند جشنواره فیلم مقاومت گفت: ایستادگی، پایداری و مقاومت در برابر استکبار جهانی و قدرت‌هایی که به هیچ وجه تحقق وحدت و یکپارچگی مردم مظلوم در برابر دستگاه مستکبر آنها را برنمی‌تابند، مهم‌ترین رسالت فرهنگی و گفتمان جریان فیلم و سینمای مقاومت است.

وی ادامه داد: مفاهیمی مانند دفاع مقدس و مقاومت در حقیقت الگوهای کلان فرهنگی از گفتمان هنر جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد. گفتمانی که شکل‌گیری و معرفی آن را در جهان به نام و طلایه داری جمهوری اسلامی ایران در جهان می شناسند. ‌به همین سبب، استمرار و تحقق این جریان می‌تواند بخش عمده ای از مخاطبان سینمای جریان‌ساز و فرهنگی را با نگاه مبتنی بر ایدئولوژی مقاومت و ایستادگی همراه کند.

کارگردان فیلم سینمایی «شوخی‌های خدا» با اشاره به نگاه اسلام ستیزانه و ایران هراسانه به عنوان یکی از گفتمان‌های مهم استکبار جهانی تاکید کرد: آنچه که سینمای ارزشمند دفاع مقدس و مقاومت را به عنوان نیروی جریان‌ساز در حوزه فرهنگ و هنر با زبانی جهانی مطرح می‌سازد، انتشار تفکر ناب تحقق رمز اتحاد در میان کشورهای مسلمان در برابر تفکرات اسلام هراسانه و ایران‌ستیزانه است که کشورهای استکبار جهانی از سردمداران آن داران به شمار می‌آیند.

به گفته برزیده یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های سینما، روشنگری در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی به شمار می‌رود و بر همین اساس است که سینمای مقاومت، وظیفه ای بسیار مهم در انتقال پیام ایستادگی و عدم سرسپردگی به قدرت های جهانی را در بطن خود حمل می‌کند. سینماگران این حوزه موظف هستند تا با خلق آثاری متنوع و منطبق با زبانی جهانی، رویکرد مقاومت را به عنوان یکی از اصلی‌ترین گفتمان‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به جهان صادر کنند.

وی با اشاره به تولید آثار سینمایی هالیوود حاوی مفهوم ایران‌هراسی و ترویج فرهنگ اسلام ستیزی، گفت: هنرمندان متعهد سینماگر چه در داخل ایران و چه در تمام جهان موظف هستند در تولید آثار سینمایی با زبان فاخر هنری به مخالفت و انتقاد از رویکرد ماشین سینمایی هالیوود و غرب بر خیزند و از سوی دیگر با هدف روشنگری ذهن مخاطبان، با آثار سینمایی خود دست دشمنان اسلام و عواملی که مانع از تحقق امت واحده اسلامی می شوند را رو کنند.

کارگردان فیلم سینمایی «پرواز خاموش» با اشاره به تجربه حضور خود در کشورهای مختلف جهان و علاقه و اشتیاق این مخاطبان برای دیدن آثار سینمای ایران به ویژه آثار سینمای دفاع مقدس و متکی بر مفهوم مقاومت گفت: وقتی چنین میلی در بین مخاطبان جهانی وجود دارد، وظیفه مسئولان، متولیان فرهنگی و همچنین سینماگران در راستای تولید چنین آثاری و انتقال این مفاهیم به عنوان رسالت کلان فرهنگی در مسیر بازنمایی مفهوم مقاومت، ایثار و پایداری در سراسر جهان، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

کارگردان فیلم سینمایی «دکل» برگزاری جشنواره فیلم مقاومت را تخصصی‌ترین جشنواره در حوزه سینمای اندیشه محور، معناگرا و متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی و به انتقال مفهوم مقاومت دانست و تصریح کرد: توسعه دامنه بین المللی این جشنواره می‌تواند به انتقال مفاهیم ارزشمند مقاومت و ایستادگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین الگوهای کشور و مردم ایران در مسیر مبارزه با استکبار جهانی بدل شود.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از پنجم تا نهم آذرماه در تهران برگزار ‌شد.

منبع: ایرنا