اخبار

  • حق نداریم به مردم دروغ بگوییم حتی به بهانه آرامش آنها/ «سرو زیر آب» حرف دل مردم است
در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت اصفهان مطرح شد:

حق نداریم به مردم دروغ بگوییم حتی به بهانه آرامش آنها/ «سرو زیر آب» حرف دل مردم است

پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت اصفهان که امسال برای اولین بار در قالب های استاندارد جشنواره در این شهر نیز برگزار می شود با اکران فیلم سینمایی «سرو زیر آب» کار خود را بطور رسمی آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم مقاومت، پس از پخش این فیلم که با استقبال فعالان فرهنگی و مردم اصفهان مواجه شده بود،ستاد برگزاری با حضور دکتر مالک شیخی معاون فرهنگی هنری حوزه هنری، مصطفی حیدری مدیر دفتر تخصصی سینما، مجتبی شاهمرادی مدیر سازمان سراج و فرزان معظم از پیشکسوتان عرصه سینم از محمدعلی باشه آهنگر کارگردان این فیلم تقدیر و قدردانی کردند.

در آغاز این آئین دکتر مالک شیخی، معاون فرهنگی هنری حوزه هنری اصفهان ضمن تشکر از حضور محمدعلی باشه آهنگر در اصفهان و دعوت از مخاطبان برای تبلیغ این فیلم بیان کرد: محمدعلی باشه آهنگر کارگردانی است که به معنای واقعی کلمه نسبت به آرمان های مردم، متعهد است. برای کمک به ادامه مسیر او، لازم است از او در مقام یک هنرمند دغدغه مند حمایت شود. پشتیبان این مرد هیچ کس نیست جز خدا و پشتیبان فیلم او کسی نیست جز مردم.

وی  در ادامه بیان کرد: شاید در ابتدا تصور عوام براین بود تمامی فیلم هایی که از جنگ و آرمانهای انقلابی حرفی می زنند مورد حمایت دستگاه های دولتی باید قرار بگیرند اما فیلم «سرو زیر آب» و چند نمونه قبل از آن نشان داد گویا موضوع چیز دیگریست و آن چیز دیگر همان قرار گرفتن در باندها و گروه بندی های جناحی است. گویی اینکه حالا ارزش ها و مقام شهدا هم در جناح بندی، سلیقه ای شده و هر کس در گروه مشارالیه نباشد مغضوب است.

وی افزود: اینگونه که «سرو زیر آب» هم نه از تبلیغات شهری بهره مند می شود و نه از تبلیغات تلویزیونی که در مورد برخی فیلم ها بصورت گسترده انجام می شود. نه از حمایت های سازمانی برخوردار است نه از خرید های فله ای بلیط. جای تاسف است که کارگردانی مانند باشه آهنگر که اکثریت فیلم هایش درباره مضامین مقاومت و ایثار بوده اکنون مورد بی مهری قرار می گیرد. فیلمی که در اوضاع خطیر کنونی به وحدت اقوام و عقاید در ایران تاکید می کند. تاکید می کند که ایران متعلق به همه ماست از هر نژاد و قوم و تفکر و آئین؛ و همه ما در قبال آن مسئولیم.

این مدیر فرهنگی ادامه داد: در سکانسی از فیلم که مزار شهید به علت بازکردن زودهنگام آب سد( احتمالا برای افتتاح نابهنگام یک مسئول نابه جا)، زیر آب می رود و سرو بالای قبر هنوز زیر آب هم مقاومت می کند، استعاره این روزهای مردم و خصوصاً خانواده شهداست که مدام از تصمیمات نابه جای برخی مسئولان دلگیرند و غرق در مشکلاتند اما همچنان ایستاده اند و خم به ابرو نمی آورند. آن وقت نتیجه این آب گرفتگی در حوزه فرهنگ، این است که خروجی سینمای ما فیلم هایی است که عبارت «کمدی سخیف» هم برای آن زیاد است و ژانرها و فیلم هایی که مخاطب را به فکر وامیدارد مهجور می ماند. فیلم های آپارتمانی، کمدی سخیف و دم دستی رایج می شود که هیچ رنگی از اقوام و‌جغرافیا و‌مولفه های زیباشناختی هنر ایرانی در آن دیده نمی شود. وقتی فیلمی هم متفاوت در مورد اقوام و ادیان مختلف ساخته میشود، مانند «سرو زیر آب»، غرق در کج فهمی ها می شود.

وی اشاره کرد:در اینجا باید به خاطره ای از لوریس چکنواریان آهنگساز ارمنی و مطرح کشورمان اشاره کنم که وقتی خبرنگار فارسی زبان صدای آمریکا از او‌پرسیده بود «اینکه شما اقلیت هستید در موسیقی تان چقدر تاثیر گذار است»، او پاسخ داده بود: «اقلیت شمایید ، من ایرانی ام». در پایان، کلامم را با دیالوگی از فیلم سرو زیر آب به پایان می برم که: « ما حق نداریم به مردم دروغ بگوییم حتی به بهانه آرامش شان».