اخبار

  • مرحوم دری: جشنواره مقاومت، فرصتی است برای روشنگری لازم در خصوص گروه‌های تروریستی و جعلی در سراسر جهان
آخرین مصاحبه مرحوم ضیاء الدین دری با جشنواره فیلم مقاومت

مرحوم دری: جشنواره مقاومت، فرصتی است برای روشنگری لازم در خصوص گروه‌های تروریستی و جعلی در سراسر جهان

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت؛ کارگردان فقید مجموعه تلویزیونی «کیف انگلیسی» که چندی پیش در جریان فرآیند درمانی پیوند کبد در بیمارستانی در شیراز (جمعه 26 مرداد) دارفانی را وداع گفت، در آخرین گفتگوی خود با خبرنگار جشنواره فیلم مقاومت با بیان اینکه توطئه اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی توسط برخی کشورهای غربی و صهیونیسم از سال‌ها پیش آغاز شده است؛ عنوان کرد: دین اسلام و کتاب آسمانی قرآن، بیانگر الگویی صحیح در رابطه با قواعد و اصول منتسب به انسان است که به تبع آن اشاره‌های فراوانی به قوانین جنگ و صلح نیز در آن شده است؛ چیزی که پرداخت به آن در کتاب‌های آسمانی ادیان دیگر کمتر به چشم می‌خورد.

وی افزود: با وجود ارائه الگوهای کاربردی در قرآن کریم به مسلمانان، دشمنان و توطئه‌گران وابسته به نظام سلطه، از ضعف تحلیل سیاسی برخی ملت‌های مسلمان سوء استفاده کرده و اهداف خود را در تضعیف دین مبین اسلام پایه‌گذاری کرده‌اند.

کارگردان فقید مجموعه تلویزیونی «کلاه پهلوی»، با تاکید بر جعلی بودن گروه تروریستی داعش اذعان داشت : ظهور پدیده‌های شومی مانند داعش و سایر گروه‌های تکفیری، نتیجه سهل‌انگاری دولت‌های اسلامی در برابر نفوذ دسیسه‌های غرب در ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامی شیعه و سنی است.

وی با ذکر مثالی، فرهنگ حاکم بر جامعه‌ای چون کشور هندوستان در مقابل نفوذ و تاثیرات منفی و اختلاف‌جویانه فرقه‌هایی مانند داعش را در میان مردم، بسیار کارآمد و روشن دانست و توضیح داد: هندوستان با وجود تمام مشکلات از جمله فقر و کثرت جمعیت، همچنان سیاست موثری نسبت به اقدامات فرقه‌های جعلی مذهبی اتخاذ کرده و همین امر، موجب ثبات آرامش در این سرزمین شده است؛ حال اینکه اکثر کشورهایی نظیر پاکستان، افغانستان و ... از دیرباز درگیر جنگ‌های داخلی متعددی بوده‌اند و راه را برای مانور نیروهای غربی و شکل‌گیری فرقه‌های جعلی و تروریستی مانند طالبان باز گذاشته‌اند.

مرحوم دری با بیان اهمیت اقدامات فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی در مواجهه با چنین توطئه‌های شومی در کشو‌رهای اسلامی عنوان کرد: جشنواره‌ها می‌توانند در تبیین،  معرفی و نمایش تصویر صحیحی از دین اسلام، بسیار کارآمد عمل کنند؛ هر چند که با توجه به حساسیت شیوه ارائه این آثار به جوامع زیر سلطه پنهان و آشکار صهیونیست‌ها و امپریالیسم جهانی، سینماگر باید بسیار هوشمندانه به تولید اثر خود بپردازد.

این فیلمساز برجسته با توجه به درک صحیح مردم کشورمان نسبت به لزوم مقاومت در برابر اقدامات متجاوزانه گروه‌های تکفیری از جمله داعش، عنوان کرد: خوشبختانه مردم مسلمان کشورمان به اهمیت مفهوم مقاومت به درستی هر چه تمام‌تر واقف‌اند؛ طوری که بدون نیاز به هیچ نیروی تحریک کننده‌ای، به صورت خود‌جوش در راه مقاومت و همچنین محافظت از حریم اسلامی جان‌فشانی می‌کنند. از این روی به نظر می‌رسد جامعه‌ای که باید اساس و مفهوم مقاومت را درک کند، ملت و دولت‌های کشورهای غربی هستند.

مرحوم دری در خاتمه تاکید کرد: جشنواره فیلم مقاومت، فرصتی است که ایران برای روشنگری لازم در خصوص گروه‌های تروریستی و جعلی در سراسر جهان برای فیلم‌سازان اقصی نقاط دنیا ایجاد کرده است تا  آن ها برای تولید آثاری با این موضوع هرچه بیشتر و مؤثرتر ترغیب شوند.