اخبار

  • جشنواره فیلم مقاومت؛ فرصتی برای بازنگری و شناسایی ظرفیتهای گفتمانی انقلاب
یادداشت/

جشنواره فیلم مقاومت؛ فرصتی برای بازنگری و شناسایی ظرفیتهای گفتمانی انقلاب

سینمامقاومت: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره انقلاب اسلامی است فرصت مناسبی برای بازنگری و شناسایی ظرفیت‌های ادبیات و گفتمان سینمایی انقلاب است.

سمیرا مشهدی زاده_جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت قرار است اوایل مهرماه با شعار تجلی گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی در کشور برگزار شود. اگرچه سینمای ایران در دهه‌های اخیر با انقلاب اسلامی جهش‌های اساسی داشته است ولی نمی‌توان اذعان نداشت که این سینما با همه تغییرات و نوسانات همچنان، نتوانسته تجلی گفتمان انقلاب اسلامی باشد. متأسفانه، بخش عظیمی از موضوعات مهم و رویدادهای کلیدی سال‌های پس از انقلاب مورد غفلت مدیران فرهنگی، سیاستگذارن و هنرمندان و خالقان آثار قرارگرفته است تا جایی که رهبری انقلاب اخیراً به‌صورت صریح به چند موضوع به‌صورت مشخص اشاره داشته‌اند. مانند: جریان هفت تیر و شهادت شهید مظلوم بهشتی.

انقلاب اسلامی گفتمان جدیدی را در ادبیات سیاسی جهان معرفی کرد. گفتمانی که امروز با گسترش آن در منطقه و جهان شاهد تحول و شکل‌گیری جنبش‌های نوینی هستیم که هر روز بر ابعاد و تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

امام (ره) پایه گذارانقلابی است که مسیر تاریخ را تغییر داد و طلیعه نوینی را در افکار جهانی شکل بخشید. جهان و تمامی مکتب‌های کهنه سیاسی و اقتصادی را به چالش کشاند و موجی از انگاره‌های تازه و تفکرات نوین در عرصه‌های مختلف حتی، در سطوح دانشگاه‌ها رقم زد و امروز شاهدیم که از برکات جریان انقلاب، ده‌ها خیزش و جنبش مردمی در منطقه و در اقصی نقاط جهان در حال تولد و گسترش است و دور نیست که این جریان که برجوشیده از تفکر و دیدگاهی است که حضرت امام (ره) آن را طراحی و پایه‌گذاری کرد و رهبری معظم انقلاب به آن تکامل و توسعه داد فراگیرتر شود.

نگاه امام هنری‌ترین نگاه است. نگاهی آمیخته با متعالی‌ترین اعتقادات دینی و باورهای انسانی و اخلاقی که بشریت تشنه امروز به‌شدت محتاج آن است و همین تشنگی و ضرورت بود که باعث جهش و گسترش تفکر انقلاب اسلامی شد و تا دورترین نقاط دنیا را پوشش داد و هم از این روست که می‌بینیم با انقلاب، تمامی ساختارها و تعاریف کهنه و کلیشه از«هنر» هم دگرگون می‌شود و در فرازی پویا آثار هنری هنرمندان ایران سکوهای معتبرترین فستیوال‌های جهانی  را فتح می‌کند.

امام،  نگاه و جنبش تازه‌ای را در تمامی عرصه‌ها  ایجاد کرد و کلیشه‌ها و چارچوب‌های فرسوده را درهم شکست و افقی نوینی گشود به دنیایی جدید و این امر در عرصه‌های هنری بیشتر رخ نمود. اگرچه همچنان، باور داریم که آثار هنری به‌موازات سایر حوزه‌ها رشد نیافته‌اند و پا به پای تحولات و خیزش‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی، سیاسی و اجتماعی جلو نیامده‌اند. با امام (ره) انقلاب معنایی در این سرزمین و در عصر حاضر ایجاد شد و بی‌تردید، تا ثمر دهی و به بار نشستن آن هنوز فاصله داریم و در این راستا وظیفه هنرمندان و خالقان آثار هنری بیش از همه، حساس‌تر و سنگین‌تر است.

هنر با تمامی زیر شاخه‌هایش به‌عنوان کلیددار توسعه و پیشرفت ملت‌ها در جهان امروز قادر است  گستره تعاملات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی توسعه دهد و به  همکاری‌ها و همراهی‌ها و مناسبات ملت‌ها معنا بخشد، می‌تواند راهبردی باشد برای نزدیکی هنرمندان، فرهیختگان و مردمانی که میراث مشترک و آینده مشترک دارند.

باشد تا روزی که به برکت این نگاه شاهد اوج‌گیری هنر انقلاب و گسترش آن تا مقیاسهای جهانی باشیم. در این راستا، جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره انقلاب اسلامی است فرصت مناسبی است تا با بازنگری و شناسایی ظرفیت‌های این حوزه ضمن تجلیل و قدردانی از هنر و فداکاری این عزیزان به ترسیم افق تازه و شرایط جدید مبتنی بر ادبیات و گفتمان انقلاب بپردازیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم