درباره ما

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در راستای تبیین «گفتمان انقلاب اسلامی» و چارچوب های نظری و مفهومی معتبرترین انقلاب آرمانی و دینی جهان شکل گرفته و جلوه ای از گفتمان یاد شده به حساب می آید.

جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که قبلا به نام جشنواره فیلم دفاع مقدس برگزار می گردید، قدیمی‌ترین جشنواره‌ سینمایی انقلاب اسلامی است که تاکنون ۱۴ دوره را پشت سر گذاشته است. اولين دوره جشنواره سال ۱۳۶۲ در بحبوحه جنگ تحميلي و همزمان با گراميداشت هفته دفاع مقدس، در قالب هفته فيلم در محوطه پارك دانشجو و تئاتر شهر تهران برگزار شد.

این جشنواره در تقویم جشنواره های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت «دو سالانه» به ثبت رسیده و سابقه‌اي برابر با ۳۲ سال دارد. این جشنواره در دوره های اولیه به صورت هفته فيلم و در سال هاي بعد به صورت يادواره برگزار شده و در نهايت با گسترش ابعاد برگزاری به جشنواره اي سينمايي تبديل گردید.

جشنواره فیلم مقاومت پس از ده دوره برگزاری از دوره یازدهم با اتخاذ راهبرد های بین المللی و هدف گذاری سینمایی در عرصه بین الملل به صورت بین المللی برگزار می شودکه مورد توجه هنرمندان و سینماگران مستقل دنیا قرار گرفته است.

این رویداد مهم فرهنگی و سینمایی در راستای تبیین «گفتمان انقلاب اسلامی» و چارچوب های نظری و مفهومی معتبرترین انقلاب آرمانی و دینی جهان شکل گرفته و جلوه ای از گفتمان یاد شده به حساب می آید.

جشنواره فیلم مقاومت با تکیه بر همین گفتمان،علاوه بر تجدید آشنایی فیلمسازان داخلی، شرایطی را برای هنرمندان و سینماگران اقصی نقاط دنیا که به انحائ مختلف در پی مبانی، آرمانها و ارزشهای الهی انقلاب اسلامی هستند فراهم می نماید تا از این طریق تولیدات خود را با مفاهیم و واژگان گفتمان انقلاب اسلامی همراه سازند.

در همین راستا تبیین فرهنگ مقاومت در مقابل تهاجم و نفوذِ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و رسانه ای دشمنان به ویژه آمریکا، استکبارستیزی ملل مظلوم جهان، مبارزه با «تروریسم» و «صهیونیسم بین­ الملل»، توجه ویژه به چالش ها و نیازهای فرهنگی و سینمایی جهان اسلام در بخش­های «سینمای ایران» و «سینمای بین­ الملل» با حضور فیلمسازان داخلی و خارجی از مهم ترین مولفه ها و رویکردهای این جشنواره را تشکیل می دهد.

در کشور جشنواره های متعدد سینمایی در طول سال برگزار می‌شود که بعضا به رشد فرهنگ عمومی و برخی به رشد تکنولوژی سینما و یا «توامان» کمک می‌کنند. در این میان اما جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به دلیل نگاه استراتژیک به عمق استراتژیک فرهنگی نظام، گسترش گفتمان انقلاب اسلامی با زبان هنر و تبدیل شدن به نقطه ثقل و توجه جنبش های سینمایی انقلابی و ضد استکباری در حال حاضر متمایز است.

با رشد و گسترش این جشنواره، بنیاد فرهنگی روایت و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به منظور استمرار برنامه‌ریزی و تداوم فعالیت‌ها در طول سال با هدف ارتقای سطح کیفی آثار موضوعی مقاومت، کشف و شناسایی استعدادهای جدید، امکان سنجی برای حمایت و سرمایه‌گذاری در حوزه سینمای دفاع مقدس و گسترش مناسبات حوزه بین الملل جشنواره، از سال 1392  اقدام به ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت نموده است و هم اکنون، این دبیرخانه، ارتباطات و مناسبات گسترده ای با هنرمندان، سینماگران و مراکز فعال سینمایی بویژه NGO های جهانی برقرار کرده است.

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت هم اکنون در قالب بخش های مختلف شامل: مسابقه سینمایی ایران با زیرمجموعه هایی چون: فیلم های سینمایی، فیلم های سینمایی ویدیویی، فیلم های کوتاه، آثار مستند، آثار پویانمایی، سریال های تلویزیونی، نماهنگ و اقلام تبلیغی و بخش بین الملل با سه زیرمجموعه: مسابقه سینمای بین الملل، بخش عماد مغنیه و چشم انداز سینمای مقاومت در جهان برگزار می شود. علاوه بر این بخش ها، در هر دوره جشنواره در کنار برپایی بخش های مسابقه، مراسم بزرگداشت و نکوداشت و برنامه های متنوعی در عرصه کارهای پژوهشی و تحلیلی یه صورت همایش، نشست های تخصصی، جلسات نقد و بررسی و کنفرانس های خبری را در بخش جنبی به اجرا در می آورد.